Ślężański Park Krajobrazowy - V 2008

Po kilku latach przerwy w wycieczkach organizowanych przez naszą szkołę udało się reaktywować wędrowanie po różnych geograficznie i przyrodniczo ciekawych miejscach Polski. Co tu dużo mówić, ważną rolę odegrała tu determinacja uczniów, którzy co jakiś czas coraz bardziej niecieprliwie pytali: "No to kiedy w końcu ta wycieczka?". Było to dla mnie bardzo motywujące.
Wycieczka rozpoczęła się o 3.30 przy dworcu w Kościanie. Taaaa... Kiedy na zebraniu organizacyjnym ogłosiłem czas zbiórki, miny co poniektórzy uczniowie mieli nietęgie... Ale wszyscy punktualnie byli na miejscu i bez przeszkód ruszyliśmy na południe. Przesiadka na autobus we Wrocławiu, trochę czasu na uzupełnienie zapasów na Dworcu Głównym, i po godzinie już wsiadamy do autobusu, który ma nas zawieźć do Sulistrowiczek. Wymyśliliśmy sobie, że wędrówkę rozpoczniemy w Sulistrowiczkach właśnie, a skończymy w Sobótce, przechodząc praktycznie cały Masyw Ślęży: z Sulistrowiczek na południe ścieżką przyrodniczą do rezerwatu "Łąka Sulistrowicka", potem dalej tą ścieżką na zachód w stronę rezerwatu "Góra Radunia", gdzie dotarliśmy do niebieskiego szlaku. A potem już ciągle niebieskim szlakiem powędrowaliśmy na Ślężę, mijając po drodze wiele skałek i między innymi idąc ciekawym, skalistym odcinkiem. Ze Ślęży do Sobótki dotarliśmy szlakiem żółtym, idąc przez kolejny szczyt - Wieżycę.
*    *    *    *
W Sobótce, podczas oczekiwania naszej, mocno zmęczonej, grupy na autobus, padło między innymi i takie zdanie, wygłoszone między kolejnymi jękami na temat obolałych mięśni :-) -
"W takich okolicznościach zaczyna się doceniać takie zwykłe, codzienne rzeczy. Np. takie jak choćby zwykłe, najzwyklejsze śniadanie".

To cenne spostrzeżenie, bardzo bliskie i mojemu rozumieniu sensu wycieczek, na których trzeba się pomęczyć, nie dospać, utytłać w błocie, trochę czasem pogłodować. Warto od czasu do czasu poczuć swoje ciało tak... fizycznie, bez tych "zakłóceń", których źródłem jest cywilizacja...

Dziękuję wszystkim za baaardzo sympatyczną wycieczkę!Powered by Extreme Thumbnail Generator